Shey Tsum Yoga – metoda Chumby

Wynikiem wieloletniej praktyki i nauczania Chumby Lamy jest bardzo proste podejście do życia, zdrowia, oddychania i jogi, oparte na tradycjach indyjskich, tybetańskich i nepalsko-himalajskich. Chumba nazywa je czasem Shey Tsum Yogą.

Często można usłyszeć, jak mówi: „Życie jest bardzo proste”. Po kilku godzinach przebywania w jego towarzystwie, podobnie jak w sąsiedztwie w każdego dobrego nauczyciela, nabywamy przekonania, że i nam takie życie się uda. Chumba powiada także: „Każdy ma prawo do spokojnego, głębokiego oddechu”.

W klasztorach buddyjskich od dawna wiązano to, co psychiczne, wewnętrzne, z tym, co fizyczne, zewnętrzne. Np. uważano, że ludzie są chorzy, ponieważ mają wewnętrzne „blokady” energetyczne. Shey Tsum Yoga pozwala usunąć takie „blokady”.

Shey Tsum Yogę wyróżnia to, że ćwiczenia są bardzo proste, nie ma ścisłych zasad i obowiązkowych wymagań. Każdy ćwiczy sam, zgodnie z własnymi potrzebami. Ćwiczenia aktywują układ odpornościowy, wzbogacają komórki organizmu w tlen.

Shey Tsum Yoga Chumby różni się nieco od wszystkich innych odmian jogi, choć z niektórymi ćwiczeniami już mogliście się spotkać. Praktyka ta opiera się głównie na oczyszczeniu wewnętrznych kanałów energetycznych poprzez świadome prowadzenie oddechu przez ciało i różne narządy.

Oto, co sam Chumba Lama mówi o jodze oddechu:

„Każdego dnia, kiedy ćwiczę jogę, czuję się świetnie. Nigdy nie brałem żadnych lekarstw. Na początku trudno było mi zaprzyjaźnić się z jogą. Ilekroć ćwiczysz, napotykasz trudności. Znalezienie wspólnego języka z jogą wymaga czasu. Gdy odniesiesz sukces, joga otwiera wszystkie granice. Gdziekolwiek jesteś, zawsze przynosi ci radość.

Na Shey Tsum Yogę składa się joga oddechu i ćwiczenia. Jest to połączenie technik indyjskich, tybetańskich i nepalsko-himalajskich, ale i od nich ona też się nieco różni. Stworzyłem ją jako osobny system. Oddychanie i ćwiczenia jogi są bardzo proste, nie ma żadnych zasad i obowiązkowych przepisów.

Ćwicząc, osiągniesz szybkie rezultaty. Od razu to poczujesz. Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych wzrasta temperatura ciała. Czasami masz odczucia, których wcześniej nie miałeś. Możesz wykonywać te ćwiczenia w taki sam sposób, jak ja, a za miesiąc lub dwa, za sześć miesięcy lub za rok (okres ten ma charakter wyłącznie indywidualny), otrzymasz wyniki. To tak, jakbyś nauczył się gotować – wszystko jest dla ciebie skomplikowane. Ale kiedy pokarzą ci proces gotowania raz, dwa, trzy razy, możesz łatwo zacząć gotować sam. Tak samo jest z jogą”.

Więcej w materiałach video, książce oraz na żywo w Warszawie.