Wykład

Potęga oddechu. Czy oddech może leczyć?

Celem wykładu jest wprowadzenie w tematykę oddechu i oddychania tak, jak widzą ją lekarze medycyny tybetańskiej i praktycy jogi.

Porozmawiamy i zapytamy: czy oddech w ogóle może być lekiem? Jak miałoby się to realizować? Jak, według tradycji indyjskiej i tybetańskiej, tempo i głębokość oddechu wpływa na ciało i psychikę? Czy można w ogóle regulować swój oddech, albo do jakiego stopnia? Co można regulować oddychaniem? Czy wydech ma być dłuższy od wdechu? Czy znane są inne normy wdech-wydech niż dorosłe 1:2 i dziecięce 1:1? Jak nasza wiedza o anatomii i fizjologii oddychania ma się do wschodniej wiedzy o oddechu i jego związkach z układem nerwowym, dobrostanem psychicznym i fizycznym człowieka? Jak praktyki takie, jak nauli albo anuloma viloma, mogą przyczynić się do zdrowia człowieka, pacjenta (szpitala, w psychoterapii, fizjoterapii)? Czy można je zalecić zawsze i każdemu? Co anuloma viloma wnosi do naszego rozumienia naprzemiennego cyklu oddychania prawą i lewą dziurką? Czy w jakiś sposób proste ćwiczenia oddechowe mogą stać się sposobem równoważenia nastroju w zwyczajnym, codziennym życiu, czy mogą stać się narzędziem dla rodziców, wychowawców, nauczycieli?

Podczas spotkania Chumba Lama opowie o swoich doświadczeniach, metodzie tybetańskiej jogi oddechu i prozdrowotnych walorach ćwiczeń oddechowych. Spojrzymy na oddech i oddychanie z perspektywy jogi. Postaramy się zbudować pomost pomiędzy językiem wschodniej i zachodniej sztuki przywracania zdrowia. Będzie okazja do zadawania pytań.

Formuła spotkania będzie dialogiem pomiędzy znanymi nam formami wykładu, demonstracji i wywiadu a wschodnim stylem nauczania. Otrzymamy konkretną dawkę wiedzy, odpowiedzi na pytania, na pewno będzie ćwiczenie lub pokaz.

Kiedy: piątek, 9 listopada 2019, g. 18:30 – 20:30

Cena: 50 zł płatne z góry. Wejście w dniu wykładu tylko w przypadku wolnych miejsc. Dla osób, które zapiszą się na warsztat Tybetańska Joga Oddechu do 15.10.2019 wejście gratis w ramach pakietu „Warsztat + wykład”.

Miejsce: w Warszawie, z dobrym dojazdem, podamy wkrótce.

Pytania: mail jak niżej oraz 695 100 266.

Zapisy: przyślij maila na joga.integralna@gmail.com, w odpowiedzi otrzymasz dalsze informacje oraz numer konta do wpłaty.

Przed zapisem prosimy, zapoznaj się z Regulaminem. Dzięki niemu wszyscy mamy szansę być na tym samym wykładzie :).