Zaproszenie

Oddech wart jest ciekawości i wnikliwego badania.

Świadome oddychanie z właściwym angażowaniem mięśni pomaga dotlenić ciało na poziomie tkanek i komórek. Jednak przecież to nie wszystko. Istniejemy także wewnętrznie, psychicznie.

Oddech zwolniony lub przyspieszony jest skorelowany z emocjami, rytmem i jakością napływających myśli. Spokojne doświadczanie zachodzi przy swobodniejszym, wolniejszym oddechu. Zdenerwowani myślimy, działamy i oddychamy szybko, a przejście od stanu spokoju do pobudzenia potrafi dokonać się błyskawicznie.

Nieco więcej na temat oddechu wiedzą choćby ci, którzy regulację oddechu włączają do praktyki jogi, uważnie biegają albo nurkują bezdechowo. Jednak w naszym kręgu cywilizacyjnym zwykliśmy traktować oddech jako zjawisko oczywiste, wręcz… przezroczyste; jak powietrze. Zwykło się też uważać, że oddech nie jest zależny od woli.

W świecie istnieją jednak społeczności, które w wyniku uważności i codziennej praktyki prezentują inne doświadczenia. Wschodni praktycy Jogi, jej mistrzowie i wielcy nauczyciele znają efekty regulacji oddechu znacznie rozszerzające normę, do jakiej przywykliśmy na Zachodzie. Potrafią oni między innymi wykorzystywać oddychanie do poprawy trawienia, podnoszenia temperatury ciała, pobudzania i uspokajania się, a także do indukcji procesów leczenia. Dzięki otwarciu na świat teraz i my możemy skorzystać z ich wiedzy.

Język, którym posługują się nauczyciele ze Wschodu różni się od współczesnego języka zachodniej medycyny. Nie ma to jednak wpływu na siłę i adekwatność przekazu. Pozostając we wzajemnym szacunku i ciekawości, możemy uczyć się od siebie nawzajem.

Mówi się, że nauczyciele przychodzą wtedy, kiedy uczniowie są gotowi. Zauroczona postacią Chumby Lamy, prostotą i bezpretensjonalnością jego metody oraz książką „Tybetańska joga oddechu” postanowiłam zaprosić go na warsztaty do Polski. Zapełniony kalendarz Chumby zmieścił trzydniową wizytę w Warszawie. Dlatego dobra wiadomość brzmi:

Chumba Lama w listopadzie 2019 poprowadzi wykład „Potęga oddechu” oraz dwudniowy warsztat „Tybetańska Joga Oddechu”.

Chumba Lama jest nauczycielem o międzynarodowej renomie i niezwykłej kulturze wewnętrznej. Uczyć się od niego to radość, przyjemność i dobre doświadczenie.

8 – 10 listopada zapraszamy na Kurs Wprowadzający do Tybetańskiej Jogi Oddechu. Składają się na niego Wykład i Warsztat. Na oba wydarzenia można też zapisać się niezależnie. Informacje na tej stronie oraz w wydarzeniach na Facebooku:

Wykład: https://www.facebook.com/events/688922004927107/
Warsztat: https://www.facebook.com/events/374956243402984/

Zapraszamy lekarzy, studentów medycyny, pielęgniarki i pielęgniarzy, fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów i coachów pragnących poszerzyć swoje doświadczenie.

Rodziców i nauczycieli także serdecznie zapraszamy, bo i Wy macie na co dzień do czynienia z oddechem własnym i Waszych dzieci. Stykacie się z ich stresem, lękiem, wycofaniem, nadpobudliwością oraz… ich spokojnym snem i naturalnym oddechem, kiedy są małe. Ciekawe, że noworodki i kilkuletnie dzieci oddychają inaczej, niż dorośli. Jak? Dlaczego to się zmienia? To dobre pytania do zadania Chumbie, okazja do poznania tej sprawy z jego perspektywy. W warsztacie może uczestniczyć młodzież od 12 roku życia pod opieką dorosłych.

Dla nurków, wspinaczy, mówców, wokalistów spotkanie z Chumbą Lamą może być początkiem nowego rozdziału ich przygody lub okazją do zadania nurtujących pytań.

Dla praktykujących jogę lub buddyzm może być to bardzo poruszający kontakt z Nauczycielem.

Zapraszamy też wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego, innego o oddychaniu, poszerzyć horyzonty i spotkać człowieka, którego spektrum wykorzystania oddechu można nazwać ponadprzeciętnym.

Do zobaczenia w listopadzie w Warszawie.

Agnieszka Becler